روشهای رسوب زدایی شیرآلات
بهترین روش رسوب زدایی و نظافت شیرآلات و علم دوش

خرید شیرآلات راسان به یک طرف، دغدغه نگهداری و نظافتش به یک طرف.

وقتی برای خرید شیرآلات به فروشگاه یا فروشگاه آنلاین مراجعه می کنیم اولین چیزی که ذهن و چشم ما را درگیر می کند رنگ و لعاب و زیبایی خیر کننده بدنه شیر است. البته همه ما می‌دانیم که بعد از مدتی و کارکرد شیر بدنه شیر شفافی و زیبایی قبل را نداشته و به مرور کدر ودارای لک و سفیدک می شود.

تمیز کردن و نگهداری از شیرآلات به اندازه خریدن آن مهم و تاثیر گذار بوده و می تواند تجربه خوب و ماندگار را برای مصرف کننده فراهم کند.

برای بهترین روش رسوب زدایی و نظافت شیرآلات و علم دوشنظافت و رسوب زدایی شیرها و دوش حمام اولین نکته دانستن نوع لعاب، آبکاری و پوشش رنگ بر روی بدنه شیرآلات است. این موضوع باعث می شود تا بدانیم از چه نوع تمیز کننده یا شوینده ای برای تمیز کردن و براق کردن آنها استفاده کنیم.

ما در این مقاله از سری مقالات شیرسان به این موضوع کامل می پردازیم

علل رسوب و سفیدک آب برای سطوح شیرآلات

اگر بخواهیم در یک جمله و سریع دلیل رسوب آب را بر روی شیر بدانیم دلیلش عمدتا وجود آهک و سایر مواد معدنی دیگر است که با توجه به نو منطقه و سختی آب می تواند نقش و نگار بیشتری را بر روی شیر ما ایجاد کند.

وقتی که ما از شیر آب خود استفاده می کنیم قطرات آب بر روی بدنه مانده و ایجاد رسوب می کند و به مرور زمان تمیز شدن را سخت‌تر می کند.

حتی در برخی موارد که رسوب و لک آب بر روی بدنه بیشتر می شود این موضوع پیشرفته‌تر شده و باعث عملکرد بد و پایین آمدن راندمان شیر می شود.

رسوب آب در کدام قسمت های شیرآلات می ماند و تاثیر می گذارد

عموما رسوب آب در قسمتهایی از شیر که اهرم، پرلاتور و بعضا محل اتصال شیر به دیوار است رخ می دهد. در محل اتصال شیر به دیوار که می بایست از محکم بودن و تفلون شدن روپیچ توپیچ و لنگی شیر اطمینان حاصل نموده تا این مشکل رفع شود. در محل اهرم اما موضوع به گونه ای دیگر است. باید در نظر داشت که بعد از گذشت تعداد دفعات استفاده از شیر این امکان وجود دارد تا رسوب محل اهرم را بپوشاند و باعث عدم کارکرد صحیح آن شود.

محل بعدی و شایع رسوب همان نقطه خروجی آب یا همان پرلاتور است. البته پرلاتور در شیرهای حمام، شیر روشویی، شیر ظرفشویی وجود داشته و در شیر توالت به دلیل داشتن شلنگ توالت پرلاتور در شیر موجود نیست و جایش را به روی شلنگ توالت داده است.

برای تمیز کردن پرلاتور کافی است با آچار مخصوص آن را خارج کرده و نسبت به شستشو و نظافت آن اقدام نمایید.

روش های نوین رسوب گیری و از بین بردن املاح از روی بدنه شیر و داخل آن

اگر در اینترنت جستجو کنید متوجه می شوید که سایتهای زیادی اقدام به روش های گوناگونی جهت رسوب زدایی کرده اند. اما نکته ای که این نویسندگان به آن توجه نمی کنند جنس و بدنه شیر بوده و البته مایع شستشویی که از آن برای از بین بردن این لک ها استفاده می کنند.

آبکاری در شیرآلات شامل آبکاری نیکل کروم، الکترولاک، آبکاری pvd. این دقیقا زمانی است که با انتخاب یک شوینده نامناسب می توانید شیر خود را برای همیشه از حالا رو رنگ و روی اولیه خارج کرده و البته دیگر راه جبران نیز برایش وجود نخواهد داشت.

هر چند که اطلاعات مربوط به نوع آبکاری شیر بسیار زیاد بوده و بعدا در مورد آن مقال نوشته خواهد شد اما به صورت کلی شما می بایست از شوینده هایی استفاده کنید که درصد مواد قلیایی آن ها پایین بوده و به بدنه شیر شما آسیب نزنند.

اولین مورد سرکه

سرکه شاید بهترین و در دسترس ترین و امن ترین شستشو دهنده شیر و از بین برنده رسوب و لک آب بر روی شیر می باشد. سرکه ها به دلیل داشتن  اسید استیک می توانند تاثیر خوبی از بین بردن املاح داشته باشند. این مایع البته نسبت به سایر مواد می بایست مدت زمان بیشتری در معرض شیر قرار گیرد. اما این موضوع باعث نمی شود تا بدنه شیر خراب یا از حالت عادی خوش خارج شود.

لیمو

بهترین زمان برای قرار دادن شیر در درون سرکه بین ۱ تا ۲ ساعت می باشد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید مخلوط کردن کمی آب به سرکه است که درصد قلیایی آن را کاهش دادن و آن را ایمن تر کند.

همچنین حداکثر میزان استفاده ازسرکه نهایتا نصف استکان بوده که معادل آن نیز می بایست با آب جوشیده ترکیب نمایید.

مواد شوینده استاندارد شرکتی

به تازکی برخی شرکت ها اقدام به تولید شوینده هایی کرده اند که با در نظر گرفتن استانداردها می توان شیر را به راحتی با آن شستشو کرد. البته باید به این نکته دقت داشته باشید که مطالعه دفترچه آن الزامی و نحوه و میزان استفاده آن کاملا ضروری است.

نوشابه

نوشابهنوشابه یکی دیگر از مایع هایی است که میتوان از آن برای شستشو و رسوب زدایی استفاده کرد. وجود گاز کربنیک باعث می شود تا رسوب و الاح از روی بدنه شیر پاک شود. البته نوشابه نسبت به سایر موارد تاثیر کمتری داشته و صرفا برای براق کردن بدنه شیر بیشتر کاربرد دارد. و البته این را هم در نظر بگیرید که زمانی که از نوشابه برای این کار می خواهید استفاده کنید بهتر است گاز آن هنوز در شیشه وجود داشته باشد تا تاثیر خود را بیشتر هویدا کند.

جوش شیرین

جوش شیرین ماده ای دیگر است که برای تمیز کردن رسوبات از بدنه شیر می توانید به آن رجوع کنید. استفاده از جوش شیرین به همراه مقداری مایع ظرفشویی می تواند تاثیر خوبی برایتان به ارمغان آورد. البته اگر بعد از ترکیب این دو مواد به نتیجه قابل قبول نرسیدید می توانید از جوش شیرین به تنهایی استفاده کنید.

جوش شیرین

صابون و مواد شوینده دیگر

صابون ها و سایر مواد شوینده به دلیل وجود مواد قلیایی می توانند تا حد قابل قبولی املاح را از روی بدنه شیر برطرف کنند. می توانید صابون یا ماده شوینده را روی بدنه شیر بمالید و بعد با دستمال نرم به محکمی رسوبات را از روب بدنه شیر جدا نمایید.


در مجله شیرسان بخوانید: مقایسه شیر ظرفشویی ثابت و شلنگدار راسان


موارد ممنوعه برای شستشو و از بین بردن رسوبات شیرآلات

هر کالایی دارای دستور العمل و راهنمایی برای عملکرد و نگهداری از آن است. شیرآلات نیز مانند سایر اقام دارای دستور العمل نگهداری می باشند که دقت به این موارد باعث ماندگاری و طول عمر بدنه شیر خواهد شد.

موارد که به هر نحو از آن برای شستشوی شیرآلات منع می شوید عبارتند از:

  1. وایتکس» وایتکس قوی ترین حلال موجود در بازار بوده و می تواند به راحتی هر کدام از لعاب های ذکر شده در مورد شیرآلات را از آن جدا کند. حتی در نظر داشته باشید که گاز وایتکس نیز می تواند کمک زیادی به این موضوع نمایید.
  2. اتک» اتک ها دومین محلول های همه‌کاره ای هستند که علی رغم ادعای سازندگانشان می توانند خسارت جبران ناپذیری را بر روی بدنه شیر شما اعمال کند.
  3. محلول های لوله باز کن» بعضا گزارش شده که برخی از افراد برای از بین بردن سریع رسوبات از محلول های لوله باز کن استفاده می کنند. این کار بعد از بین بردن املاح آبکاری بدنه شیر شما را هم از بین می برد.
  4. تینر» تینر نام یک حلال خیلی قوی برای از بین بردن لایه ها از روی سطوح است. استفاده از تنیر می تواند اختلال زیادی را در عملکرد شیر شما حاصل کند.
  5. تمیز کننده های کاشی و سرامیک» این تمیز کننده ها همانطور که از نامشاه پیداست باعث جرم برداری از سطوح کاشی و سرامیک و سرویس بهداشتی می شوند و اصلا برای استفاده بر روی شیر مناسب نمی باشند.
  6. خمیر دندان» به مراتب گزارش شده که خمیر دندان باعث از بین رفتن سطوح کروم و آبکاری بر روی شیر شده است. وجود مواد اسیدی در خمیر دندان می تواند به بدنه شیر آسیب جدی وارد نمایید.

رسوب زدایی علم دوش حمام

لایه برداری و کاهش رسوب از روی یونیکا حمام کمی متفاوت تز شیرآلات است. شما در علم یونیکا حمام معمولا علاوه بر تنه علم دوش، شلنگ دوش حمام، متعلقاتی همچون سه راه کمر تلفنی، جا صابونی و گوشی سیار و در نهایت سر دوش ثابت را خواهید داشت.

شستشوی سر دوش و گوشی ثابت به دلیل داشتن نازل ها که عموما از جنس پلاستیک و سیلیکون است کمی سخت‌تر خواهد بود. در سر دوش هایی با نازل های سیلیکونی شما در صورت کم بودن املاح می توانید با تکان دادن و کشیدن آرام دست بر روی سیلیکون ها رسوبات را کم کنید.

اما راه اصلی و کاربری قرار دادن آن در یک کاسه بزرگ که ترکیبی از یک استکان سرکه و دو استکان آب جوش است خواهد بود. مدت زمان دو ساعته باعث می شود تا تمام رسوبات از نازل ها جدا شده و کارکرد آن به مانند روز اول خود برگردد.

برای نظافت شلنگ دوش نیز می توانید بعد از خارج کردن سر دوش ها شلنگ را در همان مایع قرار داده و بعد از گذشت دو ساعت آن را خارج نمایید.

همچنین برای نظافت سایر اقلام علم دوش حمام می توانید به همان روش رسوب زدایی ز بدنه شیرآلات اقدام کرده و مجددا از آن استفاده نمایید.